Πρόγραμμα της Τριήμερης Εκδρομής της Β’ Λυκείου στην Καλαμάτα

ΜΕΡΑ 1η

07.15 πμ. Συγκέντρωση νωρίς το πρωί στον χώρο του σχολείου

07.30 πμ. Επιβίβαση στο λεωφορείο και αναχώρηση.

Μετά από ενδιάμεση στάση για ξεκούραση, φθάνουμε στο Μυστρά, 5 χλμ. δυτικά της Σπάρτης.

11.00 πμ. Στο Μυστρά θα επισκεφθούμε τη νεκρή Βυζαντινή Πολιτεία, ολόκληρη ένα υπαίθριο μουσείο, αδιάψευστη μαρτυρία μιας λαμπρής εποχής. Κάτω από το Κάστρο, παλάτια και εκκλησίες, οχυρώσεις και πύλες, αρχοντικά και σπίτια, δρόμοι και κρήνες -καταγράφουν την ανεπανάληπτη ιστορική διαδρομή της έδρας του Δεσποτάτου του Μορέως. Καύχημα της βυζαντινής κληρονομιάς του Μυστρά, οι εκκλησίες με την αρχιτεκτονική και τις τοιχογραφίες τους. Ξεχωρίζουν ο Άγιος Δημήτριος, η Μητρόπολη, το Βυζαντινό Μουσείο του Μυστρά, η Ευαγγελίστρια, οι Άγιοι Θεόδωροι, η Παναγία η Οδηγήτρια ή Αφεντικό, η Περίβλεπτος, η Παντάνασσα και η Αγία Σοφία.

13.00 μμ. Γεύμα σε κάποια από τις παραδοσιακές ταβέρνες της περιοχής και στη συνέχεια αναχώρηση για για την πρωτεύουσα της Μεσσηνίας την Καλαμάτα .

16.00 μμ. Άφιξη στο ξενοδοχείο τακτοποίηση στα δωμάτια.

19.00 μμ. Βραδινό γεύμα στο ξενοδοχείο.

Το βράδυ προαιρετική ομαδική έξοδος. Διανυκτέρευση.

ΜΕΡΑ 2η

Μετά το πρωινό στο ξενοδοχείο, θα αναχωρήσουμε για την Αρχαία Μεσσήνη.

Άφιξη στη Μεσσήνη και ξενάγηση στις 11.00 πμ από επίσημο ξεναγό στον αρχαιολογικό χώρο. Μεταξύ άλλων θα δούμε τις οχυρώσεις, την αρχαϊκή πύλη, το θέατρο, την αγορά, το ιερό της Δήμητρας και των Διόσκουρων, το Ασκληπιείο, το στάδιο, το γυμνάσιο, κ.α.

Στη συνέχεια θα αναχωρήσουμε για την Καλαμάτα όπου θα έχουμε ελεύθερο χρόνο για μεσημεριανό γεύμα στην πόλη (προαιρετικό) και για περιήγηση στην πόλη (Κάστρο της πόλης ή Πύργος των Βιλεαρδουίνων (1208) , το λαογραφικό Μουσείο , το Μητροπολιτικό Ναό της Υπαπαντής και το Ιστορικό εκκλησάκι των Αγίων Αποστόλων).

Επιστροφή το απόγευμα στο ξενοδοχείο, χρόνος ελεύθερος για ξεκούραση.

19.00 μμ. Βραδινό γεύμα στο ξενοδοχείο.

Το βράδυ προαιρετική ομαδική έξοδος. Διανυκτέρευση.

ΜΕΡΑ 3η

Μετά το πρωινό αναχώρηση από το ξενοδοχείο.

13.00 μμ. Άφιξη στην Αρχαία Κόρινθο και ξενάγηση στον αρχαιολογικό χώρο.

Ο Ναός του Απόλλωνα είναι σίγουρα το πιο σημαντικό αξιοθέατο στην περιοχή. Ανεβαίνοντας ψηλά στον Ακροκόρινθο, ο Ναός της Αφροδίτης είναι εξίσου εντυπωσιακός μαζί με το Ναό της Οκτάβιας. Η Αρχαία Αγορά με το Βήμα, το Σιντριβάνι και το Ασκληπιείον με το Θέατρο αποτελούν εξαιρετικά αξιοθέατα, στην Αρχαία Κόρινθο.

Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο της Αρχαίας Κορίνθου

15.00 μμ. Γεύμα σε κάποια από τις παραδοσιακές ταβέρνες της περιοχής και στη συνέχεια αναχώρηση για Αθήνα.

Άφιξη στο χώρο του σχολείου αργά το απόγευμα.

Το πρόγραμμα της εκδρομής μπορεί να τροποποιηθεί από τους συνοδούς καθηγητές ανάλογα με τις εκάστοτε συνθήκες

Δημοσιεύθηκε την
Κατηγοριοποιημένα ως Εκδρομές